زیست فناوری صنعتی

سپتامبر 10th, 2020

زیست فناوری صنعتی

زیست فناوری صنعتی که در اروپا عمدتا تحت نام زیست فناوری سفید شناخته میشود، استفاده از زیست فناوری برای اهداف صنعتی است.

این عمل با استفاده از میکروارگانیسم ها و یا اجزای سلولی آنها همچون آنزیم ها برای تولید محصولات صنعتی مفید و در صنایع مختلف مانند مواد شیمیایی، مواد شوینده، منسوجات، کاغذ و خمیر کاغذ، سوخت های زیستی، مواد پلیمری و غذا و تغذیه به کار می رود.

 

 

توسعه پایدار و نقش زیست فناوری صنعتی

این اصطلاح به معنای تلفیق اهداف اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی برای رفاه حداکثری انسان بدون آسیب به توانایی نسل های آتی برای برآوردن نیازهایشان است.

طی چند سال گذشته پیشرفت های قابل توجه زیست فناوری و استفاده از موجودات زنده برای تولید بسیاری از محصولات صنعتی مسیر را برای جلوگیری از تخریب محیط زیست باز نموده است.

طی سال های گذشته از فرآینده های آنزیمی و تخمیر عمومأ در تولید مولکول هایی با ارزش مانند ویتامین ها، حد واسط های دارویی و طعم دهنده ها استفاده شده که مزایای اقتصادی همچون معرفی فرآیند های موثر تر و کم هزینه تر را در بر داشته است.

همچنین فعالیت هایی جهت تولید موادی مانند پلیمر های زیستی، محلول های شیمیایی و سوخت های زیستی صورت گرفته است.

 

فرآیند کلی تولید محصول در زیست فناوری صنعتی

به اجزای قابل تجزیه محصولات زیستی، پسماندها و مواد زائد کشاورزی (شامل مواد گیاهی و دامی)، جنگل ها و صنایع وابسته و همچنین مواد زائد صنعتی و شهری، زیست توده می گویند.

در فرآیند های تخمیر صنعتی که در زیست فناوری انجام می پذیرد، عمومآ از باکتری ها، مخمر ها و قارچ ها برای تولید فرآورده های زیستی از زیست توده استفاده می شود.

در این فرآینده ها زیست توده به عنوان منبع قند استفاده شده و سپس میکروارگانیسم با استفاده از فرآیند تخمیر، محصول مورد نظر را تولید می کند.این محصول گاه محصولی نهایی است ولی در پاره ای از اوقات نیاز به تغییرات دیگری دارد تا به محصول نهایی تبدیل شود.

کپی رایت 2022 AGT COMMERCE Ltd
زیست فناوری صنعتی AGT COMMERCE Ltd همه حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی سایت توسط دارکوب