فرآوری سویا

آوریل 10th, 2019

 

  از پرک­های چربی گرفته سویا پس از جداسازی کربوهیدرات­های محلول تولید می­شود. این امر می­تواند از طریق دو روش یا با استخراج توسط اتانول یا از طریق تجزیه آنزیمی صورت پذیرد. کنسانتره پروتئینی سویا یک ماده مؤثر به عنوان جایگزین شیر در تغذیه گوساله و در تهیه خوراک پیش آغازین بچه خوک می­باشد. این امر به علت این است که محصول نامبرده حاوی مقادیر اندک اولیگوساکاریدهای مقاوم  به حرارت و مواد آنتی ژنی می­باشد. در خوراک جایگزین شیر، کنسانتره پروتئینی سویا به میزان گسترده­ای جایگزین پودر شیر بدون چربی شده و در خوراک آغازین خوک جایگزین پودر شیر بدون چربی، پودر آب پنیر و پودر ماهی می­شود. به منظور ممانعت از واکنش­های قهوه­ای شدن در تولید پروتئین­های سویا، پرک­های چربی گرفته شده وارد مراحل معمول حرارت دهی به منظور جداسازی حلال نمی­شوند. هگزان بدون تغییر در ویژگی­های کاربردی پروتئین سویا و با استفاده از روش خشک کردن تحت خلاء و با حرارت کم خارج می­شود. این روند منتج به تولید  پرک­های سفید (White Flakes) می شود. خارج نمودن کربوهیدرات­های محلول از پرک­های سفید منجر به تولید کنسانتره پروتئین سویا می­شود.

 

 

 

روغن سویا اساساً جهت مصرف انسانی تولید می­شود، اما این روغن یک منبع مفید چربی برای تهیه خوراک دام، طیور و آبزیانی می­باشد که نیازمند استفاده از جیره­های پر انرژی جهت تأمین نیاز نژادهای امروزی هستند. روغن سویای مناسب مصرف در خوراک دام یک ماده پرطرفدار جهت جیره­های پر انرژی به ویژه برای طیور است زیرا قابلیت هضم بالا و محتوی انرژی قابل متابولیسم آن در مقایسه با سایر روغن­های گیاهی و چربی­ها بالاتر می­باشد (21). در جدول 3  ترکیب اسیدهای چرب شای سوی با سایر روغن ها و چربی­ها مورد استفاده در خوراک دام، طیور و آبزیان مقایسه شده است.

روغن سویا به میزان گسترده­ای در جیره مرغ­های گوشتی، بوقلمون­های در حال رشد جهت تأمین انرژی خوراک و بهبود بازدهی مصرف خوراک مورد استفاده واقع می­شود (28) .  میزان بالای انرژی روغن سویا به دلیل درصد زیاد اسیدهای چرب با چند پیوند غیر اشباع (PUFA) می­باشد که به خوبی جذب شده و به عنوان منبع انرژی توسط حیوانات مورد استفاده قرار می­گیرد (23) . همچنین میزان بالای اسیدهای چربPUFA در روغن سویا دارای یک اثر مستقل از انرژی­زایی در بهبود تولید مثل در گاوهای شیری است (24 و 26) که علت این امر به واسطه نقش اسید لینولئیک در تولید مثل می­باشد.

 

قسمت عمده روغن سویای تولید شده در صنایع غذایی و به عنوان یک ماده اولیه جهت پخت و سرخ کردن غذا مورد استفاده واقع شده و یا به صورت بسته­ بندی جهت فروش به عنوان روغن پخت و پز عرضه می­گردد.

روغن سویا علاوه بر غذای انسان و خوراک دام در تولید بیودیزل  و کاربردهای صنعتی (برای مثال جوهرهای چاپ و پلاستیک­ های دوست­دار محیط زیست) مورد استفاده قرار می­گیرد.

اخیراً صنعت بیودیزل که از آمریکا آغاز و در اروپا گسترش پیدا نمود، شروع به استفاده از روغن سویا به عنوان یک ماده اولیه جهت تولید یک سوخت دوست­دار محیط زیست و با منبع تجدیدپذیر نموده­ است. بیودیزل را می­توان به عنوان سوخت موتورهای دیزل در وسایل حمل و نقل و یا روغن سوختنی برای مصارف خانگی و تجاری مورد استفاده قرار داد.

 

 

 

کپی رایت 2022 AGT COMMERCE Ltd
فرآوری سویا AGT COMMERCE Ltd همه حقوق وب سایت محفوظ می باشد. | طراحی سایت توسط دارکوب